Jak głosować za granicą w wyborach prezydenckich 2020
Jak zagłosować korespondencyjnie za granicą
Uwaga: Głosowanie korespondencyjne jest jedyną możliwością oddania głosu w Argentynie, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Nie można głosować korespondencyjnie m.in. w Czarnogórze, Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W niektórych krajach sposób głosowania zależy od konsulatu, w którym głosujesz – w razie wątpliwości sprawdź oficjalny spis obwodów zagranicznych.
Jeżeli zamawiałeś pakiet wyborczy przed I turą wyborów, otrzymasz go też przed II turą (pod tym samym adresem). Nie musisz nic więcej robić. Jeżeli nie, wykonaj poniższe kroki:
- Ustal adres za granicą, pod którym chcesz otrzymać pakiet wyborczy dla drugiej tury wyborów (12 lipca).
- Ustal, który konsulat jest właściwy dla tego adresu. Informację o właściwości terytorialnej konsulatów znajdziesz na ich stronach.
- Dopisz się do spisu wyborców i zamów pakiet wyborczy w tym konsulacie. (Jak się dopisać do spisu wyborców za granicą i/lub zamówić pakiet wyborczy?) Masz czas do 29 czerwca.
- Do 6 lipca konsulat wyśle do Ciebie (listem zwykłym) pakiet wyborczy do pierwszej tury wyborów. Zwróć uwagę, że 6 lipca to graniczna data wysyłki – trudno dokładnie przewidzieć, kiedy pakiet do Ciebie dotrze.
- Wypełnij dokumenty znajdujące się w pakiecie wyborczym według dołączonej instrukcji i włóż je do koperty zwrotnej z adresem właściwego konsulatu.
-
Użyj jednego z trzech sposobów:
- Prześlij kopertę zwrotną pocztą do konsulatu (na swój koszt). Musi ona dotrzeć do konsulatu do 10 lipca, więc wyślij ją odpowiednio wcześniej.
- Zanieś kopertę zwrotną osobiście do konsulatu (do 10 lipca lub w dniu głosowania) – uwaga: w wielu krajach (np. UK, Niemcy) konsulowie wyłączyli taką możliwość.
- Skorzystaj z pośrednictwa innej osoby (tej możliwości konsul nie może wyłączyć!), która w dniu wyborów (12 lipca) dostarczy Twoją kopertę do obwodowej komisji wyborczej. W wielu krajach Polacy zorganizowali dyżury kurierów przed konsulatami i w innych lokalizacjach. Informacje o obywatelskich akcjach: Wielka Brytania, Szkocja, Niemcy, Irlandia, Belgia
Jak się dopisać do spisu wyborców za granicą i/lub zamówić pakiet wyborczy
Uwaga: jeżeli dopisałeś się gdzieś do spisu wyborców przed pierwszą turą, będziesz musiał tam głosować również w drugiej turze. Nie możesz się przepisać w inne miejsce. Jeżeli przed I turą zamówiłeś w konsulacie pakiet wyborczy, to przed II turą otrzymasz pakiet wyborczy na ten sam adres.
- Wypełnij formularz na stronie MSZWypełnij formularz na stronie MSZ. Jeżeli głosujesz korespondencyjnie, masz czas do 29 czerwca, a jeśli osobiście – do 9 lipca. Pamiętaj, że w ostatnich dniach przed wyborami serwery mogą być przeciążone.
-
Wypełniając formularz, na początku wybierasz sposób głosowania (osobiście lub korespondencyjnie), kraj oraz konsulat
właściwy dla Twojego adresu pobytu za granicą.
Uwaga: Formularz pokazuje tylko te konsulaty, które obsługują wybrany przez Ciebie sposób głosowania. Jeżeli nie widzisz na liście Twojego konsulatu, musisz zmienić sposób głosowania. Może się zdarzyć tak, że dwa konsulaty w tym samym kraju obsługują różne sposoby głosowania.
- W kolejnych krokach podajesz swoje dane osobowe (m.in. nr PESEL, nr dokumentu tożsamości, adres pobytu).
- Konsulat dopisze Cię do spisu wyborców w wybranym obwodzie i prześle Ci pakiet wyborczy, jeżeli zgłosiłeś takie życzenie.
Jak zagłosować osobiście za granicą (możliwe tylko w niektórych krajach)
Uwaga: Głosowanie osobiste jest jedynym sposobem oddania głosu m.in. w Czarnogórze, Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie można głosować osobiście m.in. w Argentynie, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoszech. W niektórych krajach sposób głosowania zależy od konsulatu, w którym głosujesz – w razie wątpliwości sprawdź oficjalny spis obwodów zagranicznych.
Uwaga: Jeśli przed pierwszą turą dopisałeś się do spisu wyborców w jakimś konsulacie, Twój wpis obowiązuje także w drugiej turze i nie możesz przed II turą przepisać się w inne miejsce. Jeżeli w II turze chcesz zmienić miejsce głosowania osobistego, musisz wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania. Dostaniesz je jednak tylko w tym konsulacie, w którym się dopisałeś do spisu.
Wiem, gdzie będę w dniu II tury wyborów (12 lipca)
- Niezależnie od tego, czy mieszkasz za granicą czy przebywasz tam czasowo, musisz dopisać się do spisu wyborców. Masz czas do 9 lipca, ale lepiej zrobić to wcześniej – unikniesz przeciążonych serwerów. (Jak się dopisać do spisu wyborców za granicą?)
-
W niedzielę 12 lipca 2020 r. (druga tura wyborów)
przyjdź do zagranicznego lokalu wyborczego w godzinach
7–21 z ważnym paszportem lub ważnym
(w krajach, do których wjedziesz „na dowód”) dowodem osobistym.
Pamiętaj, że musisz głosować w tym miejscu, w którym się dopisałeś do spisu – nie zagłosujesz już w miejscu zameldowania.
Uwaga: W obu Amerykach wybory odbywają się dzień wcześniej: 11 lipca.
Nie wiem, gdzie będę w dniu II tury wyborów (12 lipca)
W tym wypadku procedura jest trochę bardziej skomplikowana.
- Pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania. Na jego podstawie zagłosujesz w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce lub za granicą. Musisz zacząć działać najpóźniej 10 lipca, ale lepiej zabrać się za to wcześniej – unikniesz przeciążonych serwerów i kolejek. (Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?)
-
W niedzielę 12 lipca 2020 r. (druga tura wyborów) przyjdź do dowolnego zagranicznego lub krajowego lokalu wyborczego
w godzinach
7–21 z ważnym paszportem lub
(w krajach, do których wjedziesz „na dowód”) ważnym dowodem osobistym i zaświadczeniem o prawie do głosowania.
Uwaga: W obu Amerykach wybory odbywają się dzień wcześniej: 11 lipca.
Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania
Pamiętaj, że zaświadczenie o prawie do głosowania przyda Ci się jedynie w krajach, w których można głosować osobiście.
Mogę odebrać zaświadczenie w Polsce
- Jeśli przed I turą wyborów dopisałeś się gdzieś do spisu wyborców, przyjdź do urzędu tej gminy (miasta, dzielnicy), w której się dopisałeś do spisu. Jeśli nie dopisywałeś się do żadnego spisu wyborców, przyjdź do urzędu miasta (gminy, dzielnicy) tam, gdzie masz stałe zameldowanie, chyba że wpisałeś się do rejestru wyborców w innym miejscu. Masz czas do 10 lipca.
- Na miejscu otrzymasz odpowiedni druk do wypełnienia.
- Od ręki otrzymasz zaświadczenie o prawie do głosowania w drugiej turze wyborów. Nie musisz nic płacić. Zaświadczenie pozwoli Ci zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce. Nie zgub go – bez niego nie zagłosujesz (nawet w miejscu zameldowania), a duplikaty nie są wydawane.
Nie mogę odebrać zaświadczenia w Polsce
Zaświadczenie uzyskasz od konsula, ale najpierw musisz figurować w jego spisie wyborców. Jeżeli przed pierwszą turą rejestrowałeś się w jakimś konsulacie, to przed II turą nadal jesteś tam zapisany. Jeżeli nie, wykonaj poniższe kroki:
- Dopisz się do spisu wyborców w konsulacie, w którym chcesz odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. W tym celu wykonaj powyższe kroki dotyczące spisu wyborców.
- W konsulacie, w którym się dopisałeś do spisu, złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. W tym celu wyślij email pod adres podany na stronie konsulatu. Otrzymasz informację o tym, jakie dane masz przesłać.
- Odbierz w konsulacie dwa zaświadczenia o prawie do głosowania – po jednym dla każdej tury wyborów. Nie musisz nic płacić. Weź paszport lub dowód osobisty.