Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2019
Instrukcja dotyczy głosowania na terenie Polski. Jak głosować za granicą
Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020
Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020
Jak głosować w miejscu swojego stałego zameldowania
W niedzielę 13 października 2019 r. przyjdź do swojego lokalu wyborczego w godzinach 7–21 z dowodem osobistym. (Znajdź swój lokal wyborczy)
Jak głosować poza miejscem swojego stałego zameldowania
lub jeśli nie masz stałego zameldowania
Wiem, gdzie będę w dniu wyborów (13 października)
- Dopisz się do spisu wyborców tam, gdzie chcesz głosować. Możesz to zrobić przez Internet, bez wychodzenia z domu. Masz na to czas do 8 października. (Jak się dopisać do spisu wyborców?)
- W niedzielę 13 października 2019 r. przyjdź do lokalu wyborczego w godzinach 7–21 z dowodem osobistym. Pamiętaj, że musisz głosować w tym miejscu, w którym się dopisałeś do spisu – nie zagłosujesz już w miejscu zameldowania. (Znajdź swój lokal wyborczy)
Nie wiem, gdzie będę w dniu wyborów (13 października)
- Weź z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania. Na jego podstawie zagłosujesz w dowolnym lokalu wyborczym. Masz na to czas do 11 października. (Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?)
- W niedzielę 13 października 2019 r. przyjdź do dowolnego lokalu wyborczego w godzinach 7–21 z dowodem osobistym i zaświadczeniem o prawie do głosowania. (Znajdź swój lokal wyborczy)
Jak się dopisać do spisu wyborców
Przez Internet
- Potrzebny jest tzw. profil zaufany. Jeżeli go nie masz, musisz go założyć. Za pośrednictwem bankowości internetowej zrobisz to w kilka minut, nie wychodząc z domu. Sprawdź, czy Twój bank pozwala zarejestrować profil zaufany.
- Wypełnij online wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Jeżeli dopiero co założyłeś profil zaufany, zostaniesz automatycznie zarejestrowany w platformie ePUAP (nie musisz wypełniać formularza rejestracyjnego ePUAP). Sam wniosek jest bardzo przyjazny – wypełni za Ciebie większość pól.
- Urzędnik dopisze Cię do spisu w wybranym obwodzie wyborczym i usunie ze spisu w dotychczasowym obwodzie.
Pocztą lub osobiście
- Pobierz i wydrukuj wniosek PDF.
- Znajdź adres urzędu miasta (gminy, dzielnicy) w miejscu, gdzie chcesz głosować. Niestety wyszukiwarka nie podaje kodu pocztowego – znajdziesz go tutaj.
- Wypełnij wniosek i wyślij go pocztą do urzędu, który znalazłeś. Możesz również zanieść go osobiście.
- Urzędnik dopisze Cię do spisu w wybranym obwodzie wyborczym i usunie ze spisu w dotychczasowym obwodzie.
Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania
- Przyjdź do urzędu miasta (gminy, dzielnicy) tam, gdzie masz stałe zameldowanie, chyba że wpisałeś się do rejestru wyborców w innym miejscu. Weź dowód osobisty.
- Na miejscu otrzymasz odpowiedni druk do wypełnienia.
- Od ręki otrzymasz zaświadczenie o prawie do głosowania z hologramem zabezpieczającym. Nie musisz nic płacić. Nie zgub zaświadczenia – bez niego nie zagłosujesz (nawet w miejscu zameldowania), a duplikaty nie są wydawane.