Kryzys konstytucyjny – przebieg
Pytania i odpowiedzi nt. kryzysu znajdują się na stronie: Kryzys konstytucyjny – FAQ
Ostatnia aktualizacja: 21.8.2016
Jesteś z mediów? Możesz opublikować ten tekst.
(warunki)
- VI 2015 Poprzedni parlament głosami PO i PSL przyjmuje nową wersję ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa zawiera kontrowersyjny artykuł 137, który umożliwia Sejmowi wybór wszystkich sędziów, których kadencja rozpoczyna się w 2015 r. – także tych, którzy „normalnie” byliby wybrani przez następny Sejm.
- 8 X Poprzedni Sejm wybiera 5 sędziów TK: trzech, których kadencje rozpoczną się 7 listopada, i dwóch, których kadencje rozpoczną się 3 i 9 grudnia (czyli już po rozpoczęciu pracy przez nowy Sejm).
- od 8 X Prezydent Duda odmawia przyjęcia ślubowania od wszystkich nowo wybranych sędziów, mimo że prawo nakazuje mu to zrobić bez zbędnej zwłoki. W rezultacie sędziowie ci nie mogą pełnić obowiązków. (czy Prezydent może nie przyjmować ślubowania? / jak Prezydent uzasadnia odmowę?)
- 12 XI Rozpoczyna się kadencja nowego Sejmu.
- 19 XI Parlament uchwala nowelizację ustawy o Trybunale umożliwiającą ponowny wybór wszystkich 5 sędziów i skracającą kadencję obecnego Prezesa Trybunału. Za nowelizacją głosują kluby PiS i Kukiz’15. Ustawę jeszcze tego samego dnia podpisuje Prezydent Andrzej Duda.
- 20 XI W reakcji na działania PiS, na Facebooku powstaje grupa „Komitet Obrony Demokracji”. Po dwóch dniach liczy 20,000 osób.
- 25 XI Sejm (ponownie głosami PiS i Kukiz’15) przyjmuje uchwały, w których „stwierdza nieważność” wszystkich 5 uchwał podjętych w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm.
- 2 XII Sejm głosami PiS przyjmuje uchwały o wyborze 5 nowych sędziów TK. Co ciekawe, uchwały zostają podjęte, zanim znowelizowana przez PiS ustawa weszła w życie. (jak PiS uzasadnia wybór 5 nowych sędziów?) Tuż po północy Prezydent Duda przyjmuje ślubowanie od 4 spośród 5 nowych sędziów. 9 grudnia Prezydent przyjmie ślubowanie od ostatniego z 5 sędziów.
- 3 XII TK wydaje wyrok, w którym stwierdza, że poprzedni parlament miał prawo wybrać trzech sędziów TK, ale nie dwóch kolejnych.
- 9 XII TK wydaje wyrok, w którym stwierdza nieważność większości artykułów nowelizacji z 19 listopada, m.in. nieważność „wygaszenia” kadencji Prezesa TK.
- 11 XII Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa pisze w piśmie do Prezesa TK, że „wstrzymuje” publikację wyroku TK z 3 grudnia do czasu zajęcia stanowiska przez Prezesa TK w sprawie wątpliwości co do składu, w jakim TK wydał wyrok. Prezes odmawia zajęcia stanowiska; przypomina jedynie o obowiązku publikacji. Kilka godzin później rzecznik Rządu obiecuje publikację, a Jarosław Kaczyński mówi: „nie można dopuścić, by wyrok został opublikowany”. (czy można nie opublikować wyroku?)
- 12 XII Na ulice Warszawy i kilku innych miast wychodzi kilkadziesiąt tysięcy ludzi w proteście przeciwko bezprawnym działaniom Sejmu, Rządu i Prezydenta. Następnego dnia PiS organizuje demonstrację w Warszawie, na którą przychodzi nieco mniej osób.
- 14 XII Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczyna śledztwo ws. zaniechania publikacji wyroku z 3 grudnia.
- 16 XII Premier publikuje wyrok z 3 grudnia.
- 19 XII Ponowne manifestacje przeciwko PiS w Warszawie i wielu innych miastach.
- 24 XII PiS przegłosowuje w parlamencie tzw. „naprawczą” nowelizację ustawy o Trybunale, według której TK będzie musiał orzekać w co najmniej 13-osobowym składzie w niemal wszystkich sprawach (w wyniku kryzysu TK ma tylko 12 urzędujących sędziów) i będzie musiał rozpatrywać wnioski w porządku chronologicznym. (co jeszcze mówi ustawa?)
- 28 XII Ustawę „naprawczą” podpisuje Prezydent Duda. W ciągu kilku godzin zostaje opublikowana i tego samego dnia wchodzi w życie.
- 9 I 2016 Demonstracje w większych miastach przeciwko działaniom PiS w sprawie mediów publicznych i Trybunału Konstytucyjnego.
- 11 I TK odmawia kontroli uchwał o stwierdzeniu nieważności wyboru sędziów (z 25 XI) i uchwał o wyborze 5 nowych sędziów (z 2 XII), ponieważ Konstytucja daje mu prawo tylko do kontroli przepisów prawa, a wymienione uchwały nie stanowią przepisów prawa.
- 9 III TK stwierdza niekonstytucyjność ustawy „naprawczej” z 22 grudnia 2015 r. w całości. Premier Beata Szydło i inni przedstawiciele PiS zapowiadają, że wyrok nie zostanie opublikowany, ponieważ jest nieważny ze względu na fakt, iż Trybunał nie zastosował się do tej ustawy przy orzekaniu.
- 11 III Komisja Wenecka Rady Europy wydaje opinię na temat tzw. ustawy „naprawczej”. Konkluzja opinii brzmi: „[Ustawa naprawcza] zagroziłaby nie tylko praworządności, ale także fukcjonowaniu systemu demokratycznego, co wyjaśniono powyżej. (...) Zamiast przyspieszyć prace Trybunału, poprawki te, zwłaszcza łącznie, mogłyby doprowadzić do poważnego spowolnienia działalności Trybunału i uczynić go nieskutecznym w roli strażnika Konstytucji.”
- 30 VII Prezydent podpisuje nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym z 22 lipca 2016 r. Ustawa zwiększa rolę Prezydenta RP w wyborze Prezesa TK (niewielka grupa sędziów przy poparciu Prezydenta będzie mogła przegłosować „swojego” Prezesa). Wprowadza ona szereg możliwości opóźniania i blokowania orzeczeń TK przez Ministra Sprawiedliwości, Premiera czy niewielką grupę sędziów Trybunału. Nakazuje ona wreszcie włączenie do orzekania 3 sędziów nieprawidłowo wybranych 2 grudnia. (co jeszcze mówi ustawa?)
- 11 VIII TK na niejawnym posiedzeniu orzeka, że większość przepisów nowej ustawy jest niekonstytucyjna. (które przepisy zostały uznane za niekonstytucyjne?)
- 18 VIII Prokuratura Regionalna w Katowicach (nadzorowana przez Ministra Sprawiedliwości Z. Ziobro) informuje, że od 20 lipca prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego w związku z niedopuszczeniem do orzekania “dublerów” wybranych w grudniu.